CZĘŚĆ 2: Windykacja prowadzona samodzielnie przez przedsiębiorcę czy profesjonalną firmę windykacyjną – wady i zalety! - Blog o windykacji - Firma Windykacyjna Kraków - firma windykacyjna, windykacja kraków, firma windykacyjna Kraków, wierzytelności Kraków, odzyskiwanie długów, skuteczna windykacja, wykup mieszkań Kraków, zamiana mieszkań Kraków, oddłużanie mieszkań Kraków, skup mieszkań Kraków

Idź do spisu treści

Menu główne:

CZĘŚĆ 2: Windykacja prowadzona samodzielnie przez przedsiębiorcę czy profesjonalną firmę windykacyjną – wady i zalety!

Opublikowany przez Administrator w Windykacja · 26/4/2013 00:40:16
Tags: windykacjawadyizaletywindykacjiplusyiminusywindykacjiwindykacjaKrakówjakodzyskaćpieniądzewindykacjakraków

W dzisiejszych czasach problem z niespłaconymi należnościami jest na porządku dziennym. Dzieje się tak między innymi dlatego, iż wierzyciele pobłażliwie podchodzą do procesu windykacji, w związku z czym dłużnicy utwierdzają się w przekonaniu o swojej bezkarności. Powodem może też być również to, że przedsiębiorcy nie wiedzą jak profesjonalnie podejść do tego tematu, bądź komu zlecić odzyskanie ich pieniędzy.

Wielokrotnie zdarza się, że w początkowej fazie właściciele firmy samodzielnie prowadzą czynności mające na celu nakłonić dłużnika do zapłaty. Nie jest to zła metoda, ale często okazuje się mało skuteczna. Trzeba mieć na uwadze fakt, że każda windykacja – zarówno ta prowadzona samodzielnie przez przedsiębiorcę (nazwijmy ją wewnętrzną) oraz przez profesjonalną firmę windykacyjną (nazwijmy ją zewnętrzną) ma swoje wady i zalety.

Zaletą windykacji prowadzonej wewnętrznie, jest z pewnością fakt, że to przedsiębiorca za każdym razem samodzielnie decyduje o tym jakie kroki podejmie, aby odzyskać swoje pieniądze.
Zdecydowaną wadą tego typu windykacji jest wysoki koszt jej organizacji i prowadzenia. Rozciąga się on od stworzenia w firmie odpowiedniego pionu ds. windykacji, następnie zatrudnienie pracowników, ich specjalistyczne przeszkolenie, a po wszystkim udostępnienie odpowiednich narzędzi pracy w tym profesjonalne i bardzo drogie oprogramowanie. Zasada jest prosta, im więcej faktur przedsiębiorca wystawia miesięcznie, tym koszty prowadzenia przez niego windykacji są większe. Biorąc pod uwagę samą nie do końca przyjemną okoliczność działań windykacyjnych, brak doświadczenia w prowadzeniu tego typu rozmów może skutkować, tym że rozmowa z dłużnikiem okaże się mało efektywna i niefachowa, co w rezultacie nie przyniesie zamierzonego skutku.

Z kolei w przypadku windykacji zewnętrznej do minusów należy głównie to, że nie mamy gwarancji na odzyskanie długu (choć takiej pewności nie mamy nigdy w każdym z przypadków!), co powoduje że wierzytelność może wrócić do przedsiębiorcy nierozwiązana.
Jak łatwo jest się domyślić, zdecydowaną zaletą prowadzenia windykacji zewnętrznej są po prostu jej mniejsze koszty dla przedsiębiorcy. To firma windykacyjna bierze na siebie odpowiedzialność i ryzyko działań windykacyjnych, a Wierzyciel już coraz częściej płaci tylko za efekt, czyli dopiero po odzyskaniu pieniędzy. Wyspecjalizowane firmy windykacyjne dysponują przede wszystkim ogromnym zapleczem, umiejętnościami i przeszkolonym personelem, który doskonale radzi sobie podczas rozmów z dłużnikami o spłacie zadłużenia.  

Wartym zaznaczenia jest fakt, że im starszy dług tym trudniej jest go odzyskać. Wynika to z prostej zasady: niemobilizowany do spłaty zobowiązań dłużnik coraz częściej nie myśli o spłacie zadłużenia tylko o tym, że w końcu się mu upiecze, wierzyciel odpuści, a on zachowa pieniądze w kieszeni.
Dlatego nie warto czekać z windykacją, lecz bezzwłocznie należy skierować sprawy do windykacji zewnętrznej.
Pamiętajmy! Im szybciej skierujemy sprawę do profesjonalnej firmy windykacyjnej, tym większe szanse mamy na odzyskanie swoich należności.
Nie łudźmy się, że jesteśmy w stanie zrobić coś lepiej od profesjonalistów, którzy znają się na rzeczy i są ekspertami w swojej branży.
Brak komentarzy

 
regulowanie stanów prawnych
skup mieszkań
zamiana mieszkań
oddłużanie mieszkań
Współpracujemy:
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego